Dodany: 2014-10-22 11:52:40
 

Historia geodezjiGeodezja jest fascynującą pracą, a dodatkowo jest to jedna z profesji zaliczanych do grona najstarszych na świecie. Każdy współczesny geodeta gdynia ma zatem swoich zawodowych przodków w zamierzchłej starożytności i należy do nich m.in. słynny Pitagoras czy Arystoteles.

 

Termin „geodezja” zawdzięczamy właśnie temu drugiemu. Jest to wyrażenie obejmujące 2 greckie słowa: „geo” – Ziemia oraz „daiso”, czyli „będę dzielił”. Co ciekawe, o początkach geodezji i rozwoju tej dziedziny wiedzy w minionych wiekach, świadczą także egipskie hieroglify! Na gruncie polskim wypada wspomnieć o pierwszych udokumentowanych geodetach, którymi byli żerdnicy królewscy z XII w. Przełomowym momentem w naszej historii był rok 1945 r., w którym to połączono dwie specjalizacje: geodety oraz mierniczego.

 

Dawniej geodeta gdynia zajmował się wyłącznie teoretyczną wiedzą. Współcześnie kierunek ten stwarza kuszące perspektywy zawodowe, dlatego też jest od liku lat oblegany na polskich uczelniach. Należy jednak zaznaczyć, że tak naprawdę jedynie geodeta gdynia, który zdał państwowy egzamin po studiach i odbył praktykę, ma szansą otworzyć swoją własną działalność, a przy okazji sporo zarobić.

 .

Dodaj nowy komentarz do artykułu Historia geodezji
Nick: